Spotkanie z Supernianią w stolicy

Zawód nauczycielski cechuje zarówno "praktyczność" jak i konieczność posiadania solidnego podkładu wiedzy. Oznacza to, że nauczyciel musi być wyposażony w teorię współgrającą z praktycznym wymiarem jego zawodu.

Główną zasadą poprawnego działania Szkoły Podstawowej w Bojszowach jest właśnie wykształcona kadra nauczycieli. W szkole, w której pracuje wielu nauczycieli dobrze wykształconych, którzy dalej się kształcą widać jej doskonały i nowoczesny postęp. Szkoła ta staje się dla uczniów nie obowiązkiem, ale przyjemnością.

Nauczyciel ma w dzisiejszych czasach lepszy dostęp do instytucji kształcących. Wciąż może rozwijać swoje możliwości. Stąd pomysł wyjazdu do stolicy na zorganizowaną przez Instytut Badań w Oświacie V Krajową Konferencję Świetlic Szkolnych.

15 marca 2013 roku naszą szkołę reprezentowały w Warszawie dwie panie - kierownik świetlicy Joanna Hoffmann i pedagog szkolny Monika Kulka. W trakcie konferencji omówione zostały najważniejsze problemy prawne, z którymi spotykają się wychowawcy pracujący w świetlicach. Dowiedziałyśmy się także, jak efektywnie zorganizować pracę świetlicy, by była miejscem rozwoju dzieci i młodzieży, a nie tylko spędzania wolnego czasu.

Głównym prelegentem była psycholog p. Dorota Zawadzka (znana głównie z programu TVN "Superniania", doradca Rzecznika Praw Dziecka), która miała wykład nt. "Inny, obcy, nowy - trauma bycia szkolnym odmieńcem". Pani Dorota Zawadzka okazała się być bardzo przyjazną i pozytywnie nastawioną do świata osobą, bardzo chętnie podpisywała również książki. Nam, jako jedynym podczas konferencji, udało się również zrobić sobie z nią zdjęcie! W rewanżu zaprosiłyśmy Supernianię do Bojszów.

Chociaż w stolicy przywitał nas śnieg i mróz, to jednak wyjazd możemy uznać za bardzo udany. Konferencja przyniosła nam nie tylko wiele informacji, ale przede wszystkim zainicjowała nowe znajomości!

(tekst: Monika Kulka i Joanna Hoffmann)