IV Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej

Dnia 23 maja 2016 r. w Miejskim Centrum Kultury w Imielinie odbył się IV Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej pt. "Jak to dawniej bywało".

W tym roku dwudziestu pięciu uczniów z powiatowych szkół podstawowych zmierzyło się z trudnym, ale jakże pięknym językiem śląskim. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: prof. Helena Synowiec, prof. Danuta Krzyżyk oraz pani Bernadeta Ficek.

Wielki sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły. Kinga Szafron, uczennica klasy VI a zajęła pierwsze miejsce, a Jakub Sklorz, uczeń klasy VI b otrzymał wyróżnienie.

Kinga od czterech lat bierze udział w kolejnych edycjach tego konkursu i każdego roku staje na podium! W tegorocznej edycji, ubrana w tradycyjny pszczyński strój ludowy przedstawiała tekst Alojzego Lyski pt. „Skubani piyrza”. Natomiast Jakub, dla którego był to drugi start w tym konkursie wystąpił ubrany w męski tradycyjny strój pszczyński, przedstawiając tekst „Tyjatry na Śląsku”. Tak samo jak w przypadku Kingi, autorem tekstu recytowanego przez Kubę jest Alojzy Lysko. Uczniów przygotowała p. Joanna Natkaniec - polonistka, prowadząca w bojszowskiej podstawówce edukację regionalną.

Cieszymy się, że nasi uczniowie chętnie mówią po śląsku i pielęgnują tradycje poprzez strój. Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

(tekst: Joanna Natkaniec)

zobacz zdjęcia