Finał "Klasówki powstańczej"

14 kwietnia 2016 roku w Sali Sejmu Śląskiego odbył się w finał "Klasówki powstańczej". Konkurs dla uczniów wszystkich typów szkół zorganizowany został m.in. przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Historii w Katowicach i "Gazetę Wyborczą".

Uczennica klasy 5b Zuzanna Sosna zwyciężyła w etapie szkolnym a osiągnięty wynik sprawił, że została zakwalifikowana przez wojewódzką komisję konkursową do stuosobowego finału.

Zuzanna uczęszcza na zajęcia kółka historycznego prowadzonego przez Tadeusza Mrzyka i wzięła udział w konkursie, ponieważ temat powstań ją zaciekawił oraz chciała dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Przygotowywała się do niego czytając i omawiając zalecane lektury, a przed finałem zwiedziła dwukrotnie wspomniane muzeum w Świętochłowicach - z nauczycielem oraz całą rodziną. W muzeum najbardziej podobały jej się zadania na ekranach dotykowych oraz filmy.

- Jeśli chodzi o przebieg finału to zaskoczył mnie sam jego przebieg oraz miejsce, gdzie się odbywał, bo byłam tam pierwszy raz - mówi Zuzanna.

Pytania na obu etapach sprawdzały wiedzę jak i umiejętności korzystania ze źródeł historycznych. Przykładowo trzeba było wskazać liczbę głosów oddanych za Polską w plebiscycie w 1921 roku, fotografię osoby, która wygłosiła dane przemówienie, czy rozpoznać w jakiej miejscowości znajduje się pomnik poświęcony poległym powstańcom.

- Cieszę się, że wzięłam udział w tym konkursie. Rodzice też są ze mnie zadowoleni. Poza tym jako finalistka pojadę do Warszawy - kończy Zuzanna.

Gratulujemy sukcesu i życzymy udanej wycieczki do stolicy ufundowanej przez organizatorów konkursu.

(Tekst: Tadeusz Mrzyk)

zobacz zdjęcia