Laureatka z naszej szkoły

Emilia Wybraniec uczennica naszej szkoły może pochwalić się tytułem laureatki "Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego dla uczniów szkół podstawowych" z języka polskiego. Dzięki swojemu osiągnięciu została zwolniona z egzaminu szóstoklasisty, w którym już uzyskała maksymalną ilość punktów z części polonistycznej i matematycznej.

Droga jaką musiała przebyć młoda szóstoklasistka do osiągnięcia celu nie była łatwa. I etap - szkolny był dobrowolny, ale wymogiem było przeczytanie książek spoza kanonu lektur, były to „Yellow Bahama w prążki” E. Nowak oraz „Najsłynniejsze legendy europejskie” D. Inkiow. Zakwalifikowała się do etapu II - rejonowego zdobywając wymagane 84% punktów i po raz kolejny stanęła przed zadaniem przeczytania dwóch książek: „Zegarki pana Słowackiego” A. Cierechowicz oraz „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii” L. Talko, oprócz tego musiała poznać podstawowe fakty z życia Juliusza Słowackiego oraz tytuły jego najważniejszych dzieł. Emilia po raz kolejny zdobyła wymagane 84% i zakwalifikowała się do ostatniego etapu III - wojewódzkiego. By osiągnąć status laureatki musiała zdobyć co najmniej 90% punktów, dowiedzieć się jak najwięcej na temat Powstania Warszawskiego oraz przeczytać książki: „Fajna ferajna” M. Kowaleczko-Szumowska i „Bitwa o gród Sędziwoja” T. Kruczek. Ponadto do każdego z etapów musiała być przygotowana z ponadprogramowego materiału z języka polskiego. Emilia podołała wyzwaniu.

Opowiadając o przygotowaniach dwunastoletnia laureatka przyznała: - Najwięcej problemów sprawiła mi analiza wierszy oraz składnia zaś najbardziej do gustu przypadła mi książka „Fajna Ferajna”, która opowiada wspomnienia dzieci walczących w Powstaniu Warszawskim.

- Jestem zadowolona z mojego osiągnięcia. Chciałabym podziękować rodzicom, którzy przez cały czas bardzo mnie wspierali i mocno motywowali do pracy. Podziękowania należą się także p. Joannie Natkaniec i p. Tadeuszowi Mrzykowi za to, że przygotowali mnie do konkursu - dodaje.

Polonistka pani Joanna Natkaniec, pod okiem której Emilia przygotowywała się do konkursu przyznała, że praca z tak zdolną uczennicą była przyjemnością, a jedynym problemem z jakimi musiała się zmierzyć było zdobycie lektur wymaganych do poszczególnych etapów.

Emilia zasługuje na wielkie wyrazy uznania za swoje osiągnięcia, a szkoła jest dumna, że szóstoklasistka swoimi sukcesami godnie reprezentuje Bojszowy.

(tekst: Joanna Natkaniec)

Listy gratulacyjne:

Dyrektor
Dyrekcja i nauczyciele
Nauczyciel - opiekun


Zdjęcie ze strony Kuratorium Oświaty w Katowicach