V Bieg Dziewięciu Górników

W sobotę 16 grudnia reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w V Biegu Dziewięciu Górników. Brało w nim udział prawie 500 uczniów z 47 szkół województwa śląskiego. Wydarzenie to związane było z kolejną rocznicą masakry na kopalni "Wujek", która miała miejsce na początku stanu wojennego w 1981 roku.

Przed biegiem nasi uczniowie zapoznali się z okolicznościami powstania "Solidarności", wprowadzenia stanu wojennego oraz biogramami zamordowanych górników, zwłaszcza naszego patrona, którym był Joachim Gnida. Na wspomnianej kopalni pracował on od 1972 roku. W czasie masakry otrzymał postrzał w głowę i po dwóch tygodniach zmarł. Mając 29 lat pozostawił żonę oraz córkę. Pochowany jest na cmentarzu ewangelickim w Mikołowie. Nasi uczniowie ubrani w koszulki z wizerunkiem Joachima Gnidy swój bieg rozpoczęli przy Kościele pw. św. Michała Archanioła w Katowicach, by o godz. 11 u zbiegu ulic Wincentego Pola i Mikołowskiej spotkać się z innymi uczestnikami biegu, skąd całą grupą, pobiegli pod Pomnik Krzyż Górników przy kopalni. Tam odśpiewali hymn i wysłuchali krótkiego wystąpienia Stanisława Płatka, uczestnika strajku w 1981 roku. Następnie nasza delegacja złożyła znicz pod Krzyżem Górników.

Dla wszystkich uczestników tej uroczystości było to niezapomniane przeżycie. Inicjatorem udziału naszej szkoły w biegu był historyk Tadeusz Mrzyk, a pomagał mu wuefista Grzegorz Tomala, sprawujący opiekę sportową. Podziękowania również dla pana Pawła Kłyka, rodzica jednej z uczestniczek biegu, który pomógł w transporcie.

Poniżej relacja fotograficzna (część zdjęć pochodzi ze strony Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

(Tekst: Tadeusz Mrzyk)

zobacz zdjęcia