Wycieczka klas piątych do Krakowa

Dnia 16 października klasy piąte były na historycznej wycieczce w Krakowie. Na początku udaliśmy się pod Kopiec Kościuszki, który bardzo nam się podobał. Następnie byliśmy na Wawelu, gdzie oprócz rzeźby legendarnego smoka, widzieliśmy dziedziniec zamkowy, który był bardzo przestronny. Obejrzeliśmy także katedrę w której znajdowały się relikwie Św. Jana Pawła II oraz liczne groby królów Polski i bohaterów narodowych. Wchodziliśmy na wieżę, a tam podziwialiśmy ogromny Dzwon Zygmunta oraz krajobraz Krakowa, bo pogoda nam dopisała.

Potem poszliśmy do Bazyliki Mariackiej, aby zobaczyć otwarcie ołtarza Wita Stwosza oraz posłuchać hejnału krakowskiego. Zwiedziliśmy również piękny kościół franciszkanów, podziemia rynku i Collegium Maius. Pan przewodnik opowiadał nam o tym, jak powstał pierwszy Kraków, Uniwersytet Jagielloński, o stajenkach krakowskich, lajkoniku i innych ciekawych rzeczach np. stylu romańskim, gotyckim, renesansie, baroku. Wracając do autokaru przeszliśmy przez Bramę Floriańską i zobaczyliśmy barbakan oraz Pomnik Grunwaldzki.

Wycieczkę uznajemy za udaną i bardzo pouczającą. Mieliśmy także okazję zakupić sobie pamiątki. Na pewno do Krakowa jeszcze wrócimy.

(Tekst: Żaneta Bazan, Ewa i Hanna Sklorz, Michalina Sosna, Milena Radwańska)

zobacz zdjęcia