Wycieczka klas czwartych do Pszczyny

Od wielu już lat czwartoklasiści jadą do Pszczyny na wycieczkę historyczno-regionalną. W tym roku w taką podróż klasy udały się osobno w dniach 18-20 października autobusem kursowym linii 181.

Klasa 4a miała dodatkowy bonus, ponieważ uczestniczyła także w koncercie, który odbył się w Sali lustrzanej Muzeum Zamkowego z okazji rozdania nagród w konkursie "Moja przygoda w muzeum". Dzieci miały okazję wysłuchać kompozycji Georga Philipa Telemanna w wykonaniu młodych artystów oraz ich nauczycieli z Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Pozostały program wycieczki był już identyczny dla każdej klasy.

Na początku zwiedziliśmy skansen. Tam dowiedzieliśmy się jak dawniej żyli ludzie zamieszkujący pszczyńską wieś. Mieliśmy możliwość obejrzenia starych zabudowań z różnych miejscowości m.in. wozowni z Miedźnej, kuźni z Goczałkowic czy młyna wodnego z Bojszów. Następnie przeszliśmy do Muzeum Prasy Śląskiej. Tu z kolei poznaliśmy techniki drukarskie jak i etapy powstawania gazet. Każdy potem mógł sam sprawdzić się w roli drukarza. Na koniec naszej wycieczki cofnęliśmy się w czasie i zawitaliśmy do Muzeum Zamkowego. Mieliśmy tu okazję nie tylko obejrzeć komnaty i zbrojownię, ale braliśmy również udział w zajęciach na temat roli muzeum jako instytucji ochrony zabytków.

(Tekst: Małgorzata Mieszczakowska, kl. 4c)

zobacz zdjęcia