Deklaracja dostępności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Szkoła Podstawowa im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Szkoły Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach znajdującej się pod adresem www.spbojszowy.pl.

Data publikacji strony internetowej: 02.10.2021r.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 31.03.2025 r.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • Na stronie internetowej znajdują się filmy, do których nie dodano napisów ani audiodeskrypcji, napisy rozszerzone nie są dołączone do wszystkich nagrań, brak opisu filmów;
  • Niektóre elementy tekstowe, wymagające odpowiedniej identyfikacji wizualnej, przedstawiono w formie grafiki;
  • Brak tekstu alternatywnego przy niektórych elementach nietekstowych;
  • Nie wszystkie elementy na stronie mają właściwy kontrast;
  • Nie ma możliwości pomijania powtarzających się bloków;
  • Nie wszystkie elementy na stronie posiadają zrozumiały tekst;
  • Brak autouzupełniania w wyszukiwarce i formularzach;
  • Brak mechanizmów sprawdzających poprawność wprowadzonych danych w formularzach oraz sugestii mogących pomóc rozwiązać problem;
  • Nie wszystkie dokumenty na stronie są dostępne cyfrowo

Treści nieobjęte przepisami

  • Multimedia opublikowane przed dniem 23 września 2020 r.
  • Dokumenty opublikowane przed 23 września 2018 r. nie są dostępne cyfrowo. Jeśli potrzebujesz któregoś z nich w formie dostępnej, skontaktuj się z nami i wskaż, o który dokument chodzi.
  • Mapy oraz mapy interaktywne.
  • Inne treści archiwalne, niewykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
  • Treści wytworzone przez inne podmioty i przekazane do publikacji w formie papierowej lub skanów nie są dostępne z uwagi na brak dostępu do danych źródłowych.

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Deklarację sporządzono dnia: 2021-03-31.

Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2025-03-28

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny (lista kontrolna do samodzielnego badania dostępności cyfrowej strony internetowej) przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.

Osobą kontaktową jest dyrektor szkoły: Aleksandra Bereza-Sosna, sekretariat@spbojszowy.pl

Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu: 32/2189122.

Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Żądanie składa się do dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach za pośrednictwem wiadomości przesłanej na adres e-mail: sekretariat@spbojszowy.pl lub pisemnie pocztą tradycyjną na adres szkoły: Szkoła Podstawowa im. Wilhelma Gawlikowicza, ul. Świętego Jana 33, 43-220 Bojszowy.


Żądanie zawiera:

  • dane kontaktowe osoby występującej z żądaniem;
  • wskazanie strony internetowej lub elementu strony internetowej podmiotu publicznego, które mają być dostępne cyfrowo;
  • wskazanie sposobu kontaktu z osobą występującą z żądaniem;
  • wskazanie alternatywnego sposobu dostępu.


Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej.
Skargę w przedmiotowej sprawie składa się do dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach za pośrednictwem wiadomości przesłanej na adres e-mail: sekretariat@spbojszowy.pl lub pisemnie pocztą tradycyjną na adres szkoły: Szkoła Podstawowa im. Wilhelma Gawlikowicza, ul. Świętego Jana 33, 43-220 Bojszowy.
Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej stosuje się przepisy działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572)

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

SZKOŁA PODSTAWOWA im. WILHELMA GAWLIKOWICZA, ul. ŚWIĘTEGO JANA 33, 43-220 BOJSZOWY

  1. Dostępność wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli

Placówka szkoły dysponuje trzema budynkami: budynek „A”, budynek „B” i hala sportowa, które są ze sobą połączone ciągami komunikacyjnymi.

BUDYNEK”A”

Do budynku trzykondygnacyjnego z parteru prowadzi wejście z dwoma schodami oraz podjazdem do poruszania się osób z niepełnosprawnością (na wózku), po prawej stronie od wejścia. Osoby o szczególnych potrzebach mają możliwość kontaktu z sekretariatem poprzez uruchomienie dzwonka znajdującego się przy drzwiach wejściowych. Mogą również uzyskać pomoc bezpośrednio od pracownika znajdującego się w portierni. Główne drzwi wejściowe dwuskrzydłowe – wejście przez jedno skrzydło (możliwość otwarcia drugiego) otwierane ręcznie ryglem w skrzydle drzwi.

Brak windy na wyższe kondygnacje.

Budynek na wszystkich kondygnacjach dysponuje toaletami dostosowanymi do osób niepełnosprawnych.

BUDYNEK „B”

Do budynku dwukondygnacyjnego z parteru prowadzi wejście z jednym schodem. Osoby o szczególnych potrzebach mają możliwość kontaktu z portiernią poprzez okienko oraz dzwonek do drzwi. Mogą również uzyskać pomoc bezpośrednio od pracownika znajdującego się w portierni. Główne drzwi wejściowe jednoskrzydłowe.

Brak windy na wyższe kondygnacje.

Brak na wszystkich kondygnacjach toalet dostosowanych do osób niepełnosprawnych.

HALA SPORTOWA

Budynek hali sportowo-widowiskowej zlokalizowany jest przy ul Gościnnej. Hala posiada salę sportową z widownią oraz pomieszczenia usytuowane w dwukondygnacyjnej części budynku. Budynek posiada po jednej klatce schodowej w części wschodniej i zachodniej oraz w części głównej dwie pary schodów prowadzących na piętro, a także windę przeznaczoną do przewozu osób niepełnosprawnych. Układ pomieszczeń zarówno na parterze jak i na piętrze jest zróżnicowany. Do poszczególnych pomieszczeń wejścia prowadzą ze wspólnego korytarza, zarówno na parterze jak i na piętrze.

Cały obiekt jest przystosowany do osób niepełnosprawnych.

  1. Wyjścia i drogi ewakuacyjne z budynku

Dla budynku „A” i „B” oraz hali sportowej określona został instrukcja bezpieczeństwa pożarowego zwierająca procedurę ewakuacji osób.

Szkoła zapewnia pierwszeństwo osobom niepełnosprawnym w sytuacjach wymagających ewakuacji osób z budynku poprzez bezpośredni udział i udzielaną pomoc osobom niepełnosprawnym podczas ewakuacji zapewnione przez pracowników obsługi szkoły i służby ratownicze biorące udział w akcji ewakuacyjnej.

Budynek „A” i „B” połączone są  dwoma ciągami komunikacyjnymi (łącznikami) na poziomie parteru i pierwszego piętra oraz z budynkiem hali sportowej, który przylega do budynku „A”.

Budynek „A” posiada trzy wyjścia ewakuacyjne: pierwsze wyjście główne od strony północnej – drzwi dwuskrzydłowe w tym skrzydło nieblokowane, o szerokości 95 cm; drugie - wyjście od strony drugiej klatki schodowej -dwuskrzydłowe, skrzydło nieblokowane o szerokości 90 cm: trzecie-wyjście 90 cm – początek spocznika na parterze. Drzwi wyjść ewakuacyjnych otwierają się na zewnątrz. Pionową ewakuację w budynku zapewniają dwie klatki schodowe- główna klatka schodowa o szerokości biegu 150 cm i spocznika 170 cm, i boczna klatka schodowa o szerokości 140 cm (boczna klatka wychodzi na zewnątrz, drzwiami na wysokości półpiętra, na schody metalowe o długości ok. 9 m, spocznik o wymiarze 150x200 cm a szerokość schodów 120 cm).

Budynek szkoły posiada standardowe oświetlenie awaryjne.

Budynek „B” posiada trzy wyjścia ewakuacyjne: pierwsze – wyjście główne (dwuskrzydłowe) w tym drzwi nieblokowane o szerokości 90 cm; drugie – wyjście przy sali gimnastycznej o szerokości 95 cm; trzecie – wyjście szerokość 90 cm od strony kuchni. Drzwi wyjść ewakuacyjnych otwierają się na zewnątrz. Pionową ewakuację w budynku zapewniają dwie klatki schodowe posiadające następujące parametry użytkowe tj. klatka schodowa główna – szerokość biegu i spocznika 160 cm, a klatka schodowa boczna (od kuchni) – szerokość biegu i spocznika 90 cm.  

Na zewnątrz obiektu szkoły miejsce zbiórki do ewakuacji, dla osób ewakuowanych z obiektu szkoły jest otwarta przestrzeń znajdująca się na parkingu od strony południowej hali sportowej przy ul Gościnnej. 

Budynek posiada standardowe oświetlenie awaryjne.

HALA SPORTOWA

Drogami ewakuacyjnymi w pomieszczeniach hali na poziomie parteru są przejścia i dojścia ewakuacyjne prowadzące z pomieszczeń i sali sportowej korytarzami do wyjść ewakuacyjnych, a na pierwszym piętrze drogami ewakuacyjnymi są przejścia i dojścia ewakuacyjne z widowni i z pomieszczeń na korytarze, hol i klatki schodowe na parter, a następnie do wyjścia ewakuacyjnego. W celu zapewnienia ewakuacji 210 osób z widowni poziomu pierwszego piętra zaprojektowano dwoje schodów (szerokość biegu 150 cm) w zasadniczej części holu oraz trzecie schody w skrzydle zachodnim (szerokość biegu 150 cm; szerokość spocznika 127 cm). Ewakuację 112 osób z widowni na parterze zapewniono cztery wyjścia ewakuacyjne (wysokość drzwi min 200,0 cm) do holu, a dalej przez trzy kierunki ewakuacji na zewnątrz hali. Szerokość wyjść z hali i budynku wynosi 105 cm. Są to wyłącznie wyjścia z drzwiami otwieranymi na zewnątrz.

Obiekt wyposażony w oświetlenie awaryjno-ewakuacyjne.     

  1. Dostępność pomieszczeń, korytarzy, schodów i wind i innych dostosowań.

Budynek „A” i „B” jest częściowo dostosowany dla osób niepełnosprawnych, natomiast hala sportowa całkowicie jest przystosowana do osób niepełnosprawnych.

W budynku „A” i hali sportowej znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych, w tym dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

W budynku „A” i „B” brak jest pochylni, platform i wind.

Klatki schodowe w budynku ”A” i „B” nie są dostosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich.

Szkoła zarządza obiektem sportowym „Orlik”. Przejście z budynku „A” do obiektu częściowo jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (przejście przez korytarz hali sportowej na zewnątrz a następnie chodnikiem wzdłuż budynku).  Obiekt sportowy „ORLIK” jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym osób na wózku inwalidzkim. na wózku inwalidzkim.

  1. Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych

W budynku na każdym piętrze dostępna jest wizualna informacja o drogach ewakuacyjnych.

Informacji o rozkładzie pomieszczeń w budynkach „A” i „B” udziela pracownik obsługi w portierni znajdującej się przy wejściu głównym „A” i „B” lub pracownicy administracji w sekretariacie szkoły (wejście do sekretariatu od strony wejścia głównego budynku „A” lub pod nr. tel. 32 218 91 22).

Dostępność do informacji lub pomieszczeń budynku dla osób słabowidzących, niewidomych, słabosłyszących, niesłyszących, poruszających się na wózku inwalidzkim niepełnosprawnych w innym zakresie, zapewniona jest, poprzez wsparcie pracownika obsługi pełniącego dyżur w portierniach szkoły, pracownika administracji w sekretariacie szkoły lub, w czasie przerw śródlekcyjnych, przez nauczycieli dyżurujących.

W budynku „A”, „B” i hali sportowej brak informacji dotykowej/głosowej, pętli indukcyjnej.

We wszystkich obiektach placówki nie zastosowano urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących.

  1. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych

Przy budynku „A” i hali sportowej znajduje się parking bez wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Na terenie budynku „A” są wyznaczone miejsca do parkowania pojazdów jednośladowych.

  1. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach

Do budynków „A’, „B” i hali sportowej i wszystkich ich pomieszczeń dopuszcza się  wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem z zachowaniem zwykłych warunków bezpieczeństwa i sanitarnych.

  1. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

W budynku nie można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2025-03-31
Data publikacji:2025-03-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:39